Uznana jest za najdoskonalszą metodę korekcji racic. Składa się na nią 5 kroków. Pierwsze trzy cięcia są funkcjonalne, pozostałe dwa lecznicze (wykonywane tylko gdy zajdzie taka potrzeba).
- Pomiar długości palca racicy i odcięcie przerośniętego rogu. Strategiczny moment korekcji racic. Zbyt krótkie przycięcie czubka palca doprowadzi do jego osłabienia, a w dalszej perspektywie do nadmiernego zebrania rogu podeszwy i być może nawet do okulawienia krowy.
- Poziomowanie podeszwy palców. Jest to najtrudniejsze cięcie. Należy je wykonać tak, aby ciężar krowy rozkładał się równomiernie na każdy centymetr powierzchni.
- Wycięcie wyokrągleń. Wycięcia stabilizują racicę i zwiększają jej przyczepność. Wycięcie wyokrągleń umożliwia efektywne czyszczenie szpary międzypalcowej, co ogranicza rozwój infekcji bakteryjnych, a tym samym pomaga wcześnie zdiagnozować wrzód podeszwy i ograniczyć jego skutki.
- Odtwarzanie piętki. Jednym z powodów uszkodzenia piętek jest przerost rogu racicy. Ciężar ciała przenosi się wtedy na tylną część palca co skutkuje nadmiernym ścieraniem piętek. Kolejnym może być bakteryjne infekcje skóry (zapalenie skóry międzypalcowej, zapalenie skóry palca) objawia się nadżerką rogu piętek. W tym przypadku należy chronić każdy fragment piętek, usuwając jedynie luźne fragmenty. Używanie w tym celu szlifierki jest co najmniej niewłaściwe.
- Cięcia lecznicze. Do najczęstszych należą:
- uszkodzenia w obrębie linii białej. Usunięcie chorej tkanki dokonuje się poprzez wycięcie uszkodzenia i otwarcie go na zewnątrz. W ten sposób odciąża się uszkodzony obszar.
- odciążanie okolicy wrzodów podeszwy
- całościowe odciążanie jednego z palców (uszkodzonego) poprzez podklejenie bloku racicowego na palcu drugim racicy (zdrowym)
- obniżenie podeszwy uszkodzonego palca (przeniesienie ciężaru ciała w większej mierze na palec zdrowy, co pozwala na regenerację chorego palca)
- oraz inne zabiegi służące takiemu wymodelowaniu racicy aby krowa mogła funkcjonować w swoim środowisku.
Dodaj komentarz